thumb|right|250px|Bioscoopjournaal 1 augustus 1965. De vlootdagen in Den Helder. Publiek bekijkt het vliegdekschip HMS Karel Doorman en de kruisers HMS De Zeven Provinciën en HMS De Ruyter. 's Avonds zijn de schepen versierd met lichtjes. thumb|right|250px|Saamhorigheidsdag tijdens de Marinedagen 2013 thumb|right|250px|Demonstratie landingsvaartuig tijdens de Marinedagen 2012 De Marinedagen (vóór 2008: Nationale Vlootdagen) zijn de open dagen van de Koninklijke Marine, die ongeveer tweemaal in drie jaar in (meestal) juli gehouden worden op de Nieuwe Haven in Den Helder. Tijdens de dagen zijn marineschepen open voor publiek en geven helikopters, landingsvaartuigen en troepen van het Korps Mariniers demonstraties. Ook vaartuigen van de Kustwacht en KNRM zijn vertegenwoordigd.
Geschiedenis De eerste editie van de Nationale Vlootdagen werd gehouden in 1956.Marinedagen al 55 keer trekpleister in Den Helder, Ontdek Den Helder, 9 juli 2012. Na 2007 werd de naam gewijzigd in Marinedagen. In 2010 werd besloten de dagen niet meer jaarlijks, maar tweemaal per drie jaar te organiseren; uit bezuinigingsoogpunt zijn sindsdien nog twee van de drie open dagen van de verschillende krijgsmachtdelen in een jaar. Hoewel de Marinedagen in 2013 eigenlijk niet aan de beurt waren, werden deze toch georganiseerd in verband met het 525-jarig jubileum van de zeemacht in Nederland. Edities vanaf 2000 Jaar Data Aantal bezoekers Thema Opmerkingen2000 14, 15 en 16 juli 195.000Recordaantal bezoekers op vlootdagen, Reformatorisch Dagblad (archiefversie op Digibron), 17 juli 2000. Doe de marine 2001 13, 14 en 15 juli 230.000Record Vlootdagen, Trouw, 16 juli 2001. 2002 12, 13 en 14 juli 260.000Vlootdagen beter bezocht dan ooit, De Volkskrant, 15 juli 2002. 2003 4, 5 en 6 juli 200.000200.000 bezoekers op vlootdagen, Reformatorisch Dagblad (archiefversie op Digibron), 7 juli 2003. 2004 9, 10 en 11 juli 190.000Vlootdagen in het teken van onderzeeërs, Reformatorisch Dagblad, 13 juli 2006. Gearchiveerd op 17 juni 2023. 2005 15, 16 en 17 juli 225.000Vlootdagen trekken 225.000 bezoekers, De Volkskrant, 17 juli 2005. 2006 14, 15 en 16 juli 200.000Nationale Vlootdagen weer goed bezocht, Ministerie van Defensie, 16 juli 2006. 100 jaar onderzeedienst2007 13, 14 en 15 juli 195.000195.00 bezoekers nationale vlootdagen, Ministerie van Defensie, 14 juli 2007. 400 jaar Michiel de Ruyter Laatste editie als Nationale Vlootdagen2008 11, 12 en 13 juli 180.000Marinedagen trekken 180.000 bezoekers, Ministerie van Defensie, 13 juli 2008. Gearchiveerd op 12 maart 2016. Innovatie in mens en materieel Eerste editie als Marinedagen2009 10, 11 en 12 juli 130.000Marinedagen trekken 130.000 bezoekers, Ministerie van Defensie, 12 juli 2009. Gearchiveerd op 20 augustus 2016. Ontdek de kracht van ons team 2010 geen Geen Marinedagen i.v.m. bezuinigingenOpen Dagen tonen wereldwijde inzet Defensie, Ministerie van Defensie, 30 maart 2010.2011 1, 2 en 3 juli 150.000Marinedagen succesvol verlopen, Ministerie van Defensie, 3 juli 2011. Gearchiveerd op 20 augustus 2016. Voortvarend naar de toekomst 2012 7 en 8 juli 100.000Marine trekt 100.000 bezoekers, Ministerie van Defensie, 8 juli 2012. Gearchiveerd op 12 maart 2016. Samen slagvaardig2013 20, 21, 22 en 23 juniEerste dag was een "saamhorigheidsdag" voor (oud-)marinepersoneel, met onder andere Koning Willem-Alexander. 330.000Maritiem megafestijn trekt ondanks regen 330.000 bezoekers, Ministerie van Defensie, 23 juni 2013. Gearchiveerd op 12 maart 2016. 525 jaar innovatief Gecombineerd met Sail Den Helder i.v.m. 525-jarig jubileum zeemacht in Nederland.2014 geen Geen Marinedagen2015 4 en 5 juli 165.000Marinedagen trekken 165.000 bezoekers, Ministerie van Defensie, 5 juli 2015. Zo wijd de wereld strekt i.v.m. 350-jarig bestaan van het Korps Mariniers2016 geen Geen Marinedagen2017 23, 24 en 25 juni Gecombineerd met Sail Den Helder2018 geen Geen Marinedagen2019 geen Geen Marinedagen2020 geen Geen Marinedagen2021 geen Geen Marinedagen in verband met de coronapandemie2022 9 en 10 juli Workforce of the future Versoberde versie in verband met de Russisch-Oekraïense Oorlog.Marinedagen 2022: deze schepen zijn te bezoeken Marineschepen.nl, 21 juni 2022. Gearchiveerd op 28 maart 2023.2023 29 juni t/m 2 juli Gecombineerd met Sail Den Helder2024 geen Geen MarinedagenGeen Marinedagen, maar hier kan je toch schepen bezoeken marineschepen.nl, 27 juni 2024.2025 geen Geen MarinedagenGeen Marinedagen in 2025 door drukke planning zeemacht Regio Noordkop, 12 juni 2024.2026 geen Geen Marinedagen2027 geen Geen MarinedagenMarinedagen in 2028 Defensie.nl, 19 september 2026.2028 Marinedagen gepland
Zie ook Landmachtdagen Luchtmachtdagen
Externe link https://www.defensie.nl/onderwerpen/open-dagen
Categorie:Evenement in Den Helder Categorie:Dag Categorie:Juni Categorie:Juli